Controlling finansowy – co to jest i jak wspiera Twoją firmę?

Controlling finansowy ułatwia zarządzanie firmą, przekazując cyklicznie w ręce zarządu informacje niezbędne do podejmowania decyzji. Jakie korzyści płyną z jego zastosowania? Czy controlling finansowy pomaga zabezpieczyć płynność przedsiębiorstwa?

Controlling finansowy

Najprościej mówiąc, controlling finansowy to narzędzie zarządzania, które dzięki analizie danych, daje Ci istotne, wiarygodne informacje dotyczące finansów Twojej firmy – między innymi jej:

Controlling finansowy to jeden z systemów, które wspomagają osoby zarządzające przedsiębiorstwem, dając im błyskawiczny dostęp do kluczowych informacji.

Jednym z jego celów jest wsparcie firmy w uzyskaniu oraz utrzymaniu płynności finansowej. Do tego celu wykorzystuje się analizę przepływów pieniężnych, budżet firmy, odpowiednie prognozy finansowe i inne niezbędne dane. Controlling finansowy pozwala więc uzyskać kontrolę nad wpływami i wypływami.

Chcesz uporządkować finanse w Twojej firmie?

 

Poznaj pierwszy w Polsce podcast skupiony wyłącznie na zarządzaniu firmowymi finansami!

Chcę posłuchać podcastu

W krótkiej perspektywie zabezpiecza on płynność, a w długiej umożliwia poprawę wyników i uzyskanie pełnej stabilności finansowej.

Istotnym aspektem controllingu finansowego jest jego powiązanie z innymi aspektami działania firmy – sprzedażą, marketingiem, administracją, realizacją projektów itd., aby móc brać pod uwagę ich koszty oraz dostarczane wyniki pod uwagę i kontrolować ich efektywność. Jakakolwiek zmiana funkcjonowania jednego z tych działów wywiera presję na inne, wymuszając korektę ustalonych wcześniej planów czy budżetów.

Sprawnie realizowany controlling finansowy, uwzględniający wyzwania, z którymi mierzą się różne działy Twojej firmy, ułatwia koordynację ich działań.

Co zyskujesz dzięki wdrożeniu controllingu finansowego?

W skrócie: Wiarygodne informacje, niezbędne do podejmowania bezpiecznych decyzji.

W zyskownych firmach, Właściciel firmy jest jak kapitan statku – podejmuje strategiczne decyzje (dba o zespół, ogólny kierunek rejsu oraz delegowanie zadań), a w szczegóły wkracza dopiero w sytuacjach kryzysowych. Do skutecznej pracy potrzebuje jednak wiarygodnych informacji od sternika, bosmana, czy człowieka w bocianim gnieździe. Pozwalają one ocenić sprawność działania okrętu i zidentyfikować zagrożenia czyhające na obranym kursie. Tak samo działa właściwie realizowany controlling.

PROWADZISZ FIRMĘ? SPRAWDŹ TAKŻE: JAK ZARZĄDZAĆ FINANSAMI W FIRMIE?

System controllingu finansowego, jak sama nazwa wskazuje, zapewnia Ci kontrolę nad finansami Twojej firmy. Jak już wspominaliśmy, głównym zadaniem systemu controllingu finansowego jest uzyskanie i utrzymanie bezpieczeństwa finansowego. Ten cel jest realizowany, poprzez dostarczanie Ci informacji, które mogą być potrzebne do podejmowania właściwych decyzji.

Jako osoba zarządzająca firmą, Twój czas jest niezwykle ograniczony i cenny. Ogromne znaczenie ma to, jakiej jakości informacje trafiają do Ciebie.

Twoje decyzje są tylko tak dobre, jak informacje, na podstawie których działasz.

O jakich efektach wdrożenia controllingu finansowego najczęściej wspominają nasi Klienci?

  • Lepsze możliwości optymalizacji kosztów (wynikające z wiedzy o nich),
  • oszczędność czasowa
  • poprawa i lepsza kontrola nad płynnością finansową,
  • wzrost marży i wyników firmy,
  • znajomość prognozowanych wyników firmy,
  • łatwiejsze podejmowanie decyzji dotyczących zatrudnienia, inwestycji i rozwoju firmy,
  • poczucie bezpieczeństwa,

Jeżeli zastanawiasz się czasem, gdzie uciekają zyski Twojej firmy, odpowiedź na to da Ci właśnie controlling finansowy.

Jak w praktyce controlling finansowy pozwala optymalizować działanie firmy?

Dzięki informacjom dostarczanym przez system controllingu Zarząd wie, jak wyznaczać cele dla działu handlowego, jakie środki może przeznaczyć na marketing, a także doskonale zna koszty firmy i wie, jak wynikają one z przychodów.

Controlling finansowy pomaga optymalizować koszty prowadzenia firmy, wybrać najbardziej korzystne inwestycje spośród istniejących i będących w zasięgu możliwości, a także określa wszystkie możliwe scenariusze finansowe i pomaga się na nie przygotować.

Zarządzanie przedsiębiorstwem to proces, w którym szybko trzeba dostosowywać się do zmian – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Poszczególne elementy całej firmy wchodzą ze sobą w interakcje, wymuszając szybkie decyzje. Dobry system controllingowy pokazuje Ci, jaką należy podjąć reakcję w odpowiedzi na zmieniające się otoczenie Twojego przedsiębiorstwa.

Praktyczny przykład:

Jeden z Twoich najlepszych handlowców z dnia na dzień rezygnuje z pracy.

Wiesz jakie osiągał jak dotąd wyniki, jakie były stawiane dla niego cele i jaka była wysokość jego wynagrodzenia. Sprawny system controllingu bardzo szybko pozwoli Ci obniżyć pewne koszty, na których poniesienie nie możesz sobie pozwolić przez zmniejszone przychody ze sprzedaży, wynikające ze zwolnienia się handlowca. Pokaże Ci także wprost, jakie warunki finansowe możesz zaproponować osobie, którą będziesz rekrutować na to stanowisko.

Controlling finansowy – jak pomaga przygotować się na ciężkie czasy?

Warto pamiętać, że controlling finansowy nie jest narzędziem służącym do upartego brnięcia ku nakreślonym na horyzoncie celom bez zważania na pojawiające się trudności i przeszkody. Takie podejście kierownictwa stało się gwoździem do trumny wielu przedsiębiorstw, nawet działających w skali globalnej.

Zarządzanie wymaga elastyczności i zdolności reagowania na zmianę warunków – zwłaszcza jeżeli wymuszają one rezygnację lub odsunięcie w czasie celów dla przetrwania, co często działo się w małych i średnich firmach w 2020 roku ze względu na lockdown.

Dzięki profesjonalnie realizowanemu controllingowi finansowemu firma jest bezpieczna nawet w trudnych czasach i utrzymuje płynność dzięki temu, że jej Właściciel ma pełny wgląd w finanse, między innymi dzięki prognozom płynności finansowej.

Jakie elementy składają się na skuteczny controlling finansowy?

W skład controllingu wchodzą analizy finansowe takie jak analizy oraz prognozy płynności finansowej, struktura kosztów, a także rachunek zysków i strat. Nie ograniczają się one jednak do suchego wglądu w dane księgowe.

Do sprawnej realizacji celów, oprócz analizy danych historycznych (czyli dotyczących ostatniego okresu rozliczeniowego), potrzebne są również informacje dotyczące przyszłości – plany, cele oraz prognozy. Dzięki połączeniu danych historycznych z danymi dotyczących przyszłości, możesz łatwo zweryfikować, czy Twoja firma jest na odpowiedniej drodze do osiągnięcia swoich celów.

Czy Twoja firma potrzebuje controllingu finansowego? Jakie są koszty?

Controlling finansowy sprawdzi się w praktycznie każdej firmie – mikro, małej, średniej oraz dużej. Istotne jest jednak, aby jego narzędzia były dostosowane do realiów firmy oraz aktualizowane na bieżąco. Wdrożenie controllingu finansowego zapewni natomiast największą wartość firmom, które zatrudniają przynajmniej kilku pracowników i osiągają przynajmniej 50 tyś. PLN przychodu miesięcznie.

Co sprawia, że firmy wdrażają controlling?

Częstym impulsem do wdrożenia systemu controllingu jest zauważenie przez Właściciela lub kadrę zarządzającą, że obecna ilość danych zaczyna być przytłaczająca, albo że obecny sposób analizowania danych jest zbyt czasochłonny lub pracochłonny. Firma zajmująca się wdrożeniem controllingu odciąża Właściciela i wyciąga więcej wniosków ze zbieranych przez firmę danych.

Jakie są koszty wdrożenia controllingu?

Koszty wdrożenia controllingu finansowego różnią się w zależności od wielkości i potrzeb firmy, ilości analizowanych danych oraz konkretnego zakresu współpracy. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w kilkuosobowej firmie zajmującej się handlem, a inaczej w średniej wielkości software house’ie.

Warto wspomnieć, że koszty wdrożenia controllingu wynikają bezpośrednio z potrzeb firmy – im mniejsza jest firma, tym zazwyczaj niższe będą koszty wdrożenia. Wyceny wdrożenia controllingu w Plona Consulting są kalkulowane w taki sposób, aby nawet niewielkie firmy (np. zatrudniające 10 osób), mogły pozwolić sobie na profesjonalny controlling finansowy.

>> Porozmawiaj z ekspertem i dowiedz się jakie będą koszty wdrożenia controllingu w Twojej firmie.

Wdrożenie controllingu nie musi być przytłaczające.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja firma korzysta już z niektórych elementów controllingu. Niewątpliwie dążysz też do optymalizacji kosztów firmy i dokonywania korzystnych inwestycji – np. we właściwych ludzi.

Controlling finansowy wspiera Twoją firmę w realizacji tych celów i pozwoli Ci na uzyskanie szczegółowych informacji o jej rzeczywistej kondycji. Odpowiednio wdrożony controlling sprawia, że możesz przygotować firmę na niekorzystne warunki, które mogą nastąpić w przyszłości. Nasi klienci często wspominają, że to właśnie controlling finansowy sprawił, że ich firmy przetrwały trudny 2020 rok.

Zespół Plona Consulting zrealizował już ponad 207+ projektów doradczych z zakresu finansów. Dysponujemy szerokim doświadczeniem nabytym w ponad 36 różnych branżach.

Przez ostanie lata ciężko pracowaliśmy nad wypracowaniem wiarygodnych narzędzi i metod oceny kondycji finansowej małych i średnich firm. Jeżeli myślisz o wdrożeniu controllingu finansowego, możesz bezpłatnie porozmawiać z naszym ekspertem, który powie Ci jak wygląda proces wdrożenia oraz jakich efektów możesz się spodziewać.

Aby zamówić bezpłatną konsultację, skorzystaj z poniższego przycisku. Do usłyszenia!

>> Zamawiam bezpłatną konsultację.

Chcesz lepiej zarządzać
finansami firmy?

Zapisz się do naszego newslettera, aby raz na 2 tygodnie otrzymywać praktyczne wskazówki, które pomogą Ci uporządkować firmowe finanse!