Płynność finansowa – dlaczego 82% małych firm upada?

Płynność finansowa

50% nowych biznesów upada w ciągu pierwszych 5 lat działalności. Powodów upadłości może być wiele, jednak w aż 82% przypadków przyczyną okazują się problemy z płynnością finansową. Dowiedz się czym jest płynność finansowa oraz jakie ma znaczenie dla Twojej działalności!

Płynność finansowa w firmie

Płynność finansowa to zdolność podmiotu do wywiązywania się w terminie z wymagalnych zobowiązań. To właśnie płynność finansowa decyduje o tym, czy Twoja firma może wypłacić terminowo wynagrodzenia pracownikom, czy zapłacić kontrahentom.

Według danych Biura Statystyki Pracy w Stanach Zjednoczonych około 50% nowych biznesów upada w ciągu pierwszych pięciu lat działalności. Powodów upadłości może być wiele, jednak Business Insider podaje, że aż w 82% przypadków przyczyną okazują się problemy z płynnością finansową.

Dla wielu Właścicieli firm, pojęcie płynności finansowej nie jest do końca jasne, choć stanowi bardzo ważny wyznacznik kondycji firmy. Dowiedz się, co to płynność finansowa przedsiębiorstwa oraz jakie ma znaczenie dla Twojej działalności.

Płynność finansowa – co to jest?

Płynność finansowa często określana jest mianem „tlenu biznesu” – kiedy się kończy, zaczynają powstawać problemy. Im dłużej jej nie ma, tym poważniejsze mogą stać się konsekwencje jej utraty. W pewnym momencie, w biznesie (i w organizmie) powstaje tak ogromne spustoszenie, że jego wpływ jest nieodwracalny.

Według definicji płynność finansowa to zdolność firmy do spłacania bieżących zobowiązań w ustalonym terminie (źródło). W uproszczeniu znaczy to, że firma, która ma płynność finansową, ma w danym momencie wystarczająco pieniędzy, aby zapłacić za wszystko, za co musi zapłacić.

Co ważne, płynność finansowa wcale nie jest zależna od tego, czy Twoja firma jest rentowna i osiąga zysk. Nawet dobrze zarabiające firmy mogą wpaść w problemy z płynnością finansową. Jest wiele przykładów firm, w których mimo wykazania zysku księgowego, na firmowym koncie często nie było żadnych pieniędzy.

W praktyce firma, która nie ma problemów z płynnością, może bez opóźnień dokonywać między innymi:

  • wszelkich opłat za usługi niezbędne do funkcjonowania firmy,
  • wypłaty wynagrodzeń,
  • zapłaty kontrahentom za wyroby czy usługi,
  • spłaty rat kredytów.

Dlaczego płynność finansowa jest tak istotna?

Po pierwsze – płynność finansowa decyduje o tym, czy Twoja firma utrzyma się na rynku. Jeżeli Twoja firma nie będzie w stanie terminowo regulować swoich zobowiązań, mogą zostać wobec niej wystosowane konkretne kroki prawne, będące elementem procesu windykacji.

Drugim powodem, dla którego płynność finansowa jest tak istotna jest reputacja Twojej firmy. Najlepsi pracownicy nie chcą pracować z firmą, która nie wypłaca wynagrodzeń na czas. Kontrahenci, czy dostawcy także nie mogą sobie pozwolić na to, aby stać się ofiarą zatoru płatniczego. W przypadku problemów z płynnością, Twoja firma może szybko stracić tracić reputację i zaufanie wszystkich jej interesariuszy.

Jak objawiają się problemy z płynnością finansową?

Problemy z płynnością finansową przedsiębiorstwa pojawiają się wtedy, gdy jego możliwości finansowe nie pozwalają na spłacanie zobowiązań i pokrycie wydatków, związanych przede wszystkim z wynagradzaniem pracowników, zapłatą za faktury, nabyciem niezbędnych materiałów itd. W zależności od rodzaju działalności mogą do tego dochodzić koszty zakupu i konserwacji sprzętu albo ceny specjalistycznych licencji i oprogramowania.

Jeśli po uregulowaniu należności firma nie posiada już żadnych środków albo w ogóle nie ma możliwości ich opłacenia, oznacza to, że ma problemy z płynnością finansową.

Jeżeli musisz czasami przesuwać wypłatę wynagrodzeń dla pracowników lub spóźniasz się z płaceniem faktur, Twoja firma ma problemy z płynnością finansową.

Jakie mogą być konsekwencje problemów z płynnością finansową?

Jeżeli masz problemy z płynnością, nie stworzysz poduszki finansowej na niespodziewane wydatki. Przedsiębiorcy często próbują rozwiązać ten problem poprzez zaciąganie kredytów czy pożyczek, co – ze względu na wysokie koszty odsetek – stanowi szybką drogę do wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Problemy z płynnością finansową są źródłem chaosu w firmie. Jeżeli Twoja firma „ślizga się po krawędzi” płynności finansowej, pojawia się duże ryzyko bankructwa z powodu niewypłacalności. Według badań, aż 70% Właścicieli małych firm przyznaje, że przynajmniej raz nie mogło spać, ponieważ martwiło się o płynność finansową swojej firmy.

Oprócz trudności finansowych, problemy z płynnością narażają Twoją firmę na straty wizerunkowe. Firma, która nie płaci w terminie, traci wizerunek wiarygodnej wśród:

  • kontrahentów,
  • kredytodawców,
  • własnych pracowników,
  • podwykonawców,
  • klientów.

Jak sprawdzić, czy Twoja firma ma problemy z płynnością?

Aby zorientować się, czy Twoja płynność finansowa jest na dobrym poziomie, wystarczy obserwować spłatę bieżących zobowiązań. Jeżeli Twoje wydatki są wyższe niż poziom Twojej gotówki, masz problemy z płynnością finansową.

Znakiem, że wydatki przewyższają możliwości firmy, są m.in. sytuacje kiedy:

  • musisz czekać na spłynięcie środków, aby opłacić fakturę, która jest po terminie,
  • spóźniasz się z wypłatą wynagrodzeń dla pracowników,
  • oczekujesz na zapłatę od klienta, aby przelać pieniądze podwykonawcom,
  • musisz czasami zaciągać pożyczkę lub kredyt płynnościowy w celu spłaty zobowiązania,
  • czasami przestajesz pobierać pieniądze z firmy (własne wynagrodzenia), by dalej funkcjonowała.

Płynność Finansowa raport

Jeżeli w Twojej firmie pojawiła się choć jedna z wymienionych sytuacji, płynność finansowa przedsiębiorstwa może nie być dobra. Warto zatem podjąć odpowiednie działania, które poprawią sytuację finansową Twojej firmy i sprawią, że spłata bieżących zobowiązań nie będzie już więcej problemem.

Płynność finansowa – czy wystarczy zwiększyć sprzedaż, aby rozwiązać problemy?

To zależy od powodów, przez które występują w Twojej firmie problemy z płynnością. Są sytuację, w których zwiększanie sprzedaży dodatkowo pogorszy Twoją kondycję finansową.

Problemy ze spłatą zobowiązań zazwyczaj wcale nie biorą się z niskich wyników sprzedażowych.

Przykładowo:

Prowadzisz firmę usługową. Wykonanie Twojej usługi trwa 2 miesiące. Płatność otrzymujesz dopiero miesiąc po zakończeniu prac.

W takiej sytuacji im więcej klientów obsłużysz, tym większe problemy z płynnością finansową mogą się pojawić w Twojej firmie. Mimo tego, że wykażesz zysk księgowy, pieniądze pojawią się na Twoim koncie dopiero za 3 miesiące.

W międzyczasie, musisz na własną rękę wynagradzać podwładnych i/lub zakupić niezbędne materiały. Dodatkowo, większa pula klientów oznacza więcej płatności, co zwiększa ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych.

Jak widzisz, zwiększanie sprzedaży może mieć efekt odwrotny do zamierzonego.

W jaki sposób w praktyce rozwiązać problemy płynnościowe?

Właśnie w związku z powyższymi kwestiami wiele firm bankrutuje, mimo naprawdę dużych przychodów. Płynność finansowa bowiem niekoniecznie polepsza się wraz ze zwiększaniem sprzedaży. Kilka kroków, które warto postawić, jeżeli Twoja firma ma problemy z płynnością finansową:

1. Zadaj sobie pytanie „dlaczego?”

Pierwsze co musisz zrobić, aby rozwiązać problemy z płynnością, to znaleźć przyczynę ich występowania. Do częstych powodów należą między innymi:

  • zbyt dużo towaru w magazynie,
  • zbyt długie terminy płatności dla Klientów na wystawianych fakturach,
  • zatory płatnicze (nie płacący lub spóźniający się z płatnością Klienci),
  • zbyt wysokie koszty stałe.

Odpowiedź na Twoje problemy powinna wynikać z ich przyczyny.

Przykładowe powody znajdziesz w artykule „4 przyczyny problemów z płynnością finansową”.

2. Przeanalizuj swoje koszty

Płynność finansowa często wynika z wysokich kosztów. Aby lepiej poznać sytuację Twojej firmy, możesz sporządzić strukturę kosztów. Pokaże Ci ona ile wydajesz w skali miesiąca na poszczególne kategorie kosztów (np. koszty zarządu, marketing, flotę itd.).

Przykładowa struktura kosztów stworzona przez Plona Consulting
Przykładowa struktura kosztów stworzona przez Plona Consulting

3. Optymalizuj swoje koszty

Dobre analizy finansowe prowadzą do dobrych wniosków – czy widzisz, patrząc na powyższą strukturę kosztów, które koszty warto zoptymalizować?

Dokładnie przyjrzyj się wydatkom Twojej firmy i sprawdź, czy masz możliwości zmniejszenia konkretnych kosztów.

Prognozy płynności finansowej – jak mogą pomóc Twojej firmie?

Jeżeli chodzi o płynność finansową, nic nie będzie działać lepiej niż zapobieganie.

Aby skutecznie zarządzać płynnością finansową, niezbędne okażą się prognozy płynności finansowej. Pozwolą one skutecznie zidentyfikować ryzyko pojawienia się problemów finansowych oraz ich powody. Tego rodzaju narzędzie uwzględnia również ryzyko wystąpienia zatorów czy opóźnień w płatnościach. Dodatkowo dokument precyzyjnie wskazuje, ile pieniędzy firma będzie miała na koncie w danym dniu i jakie cele sprzedażowe muszą zostać osiągnięte, aby nie pojawiły się żadne problemy ze spłatą zobowiązań.

Poniższa prognoza płynności uwzględnia wszystkie zabudżetowane wydatki oraz przychody i wskazuje dokładnie ile pieniędzy firma będzie miała na koncie przez najbliższe miesiące.

Przykładowa prognoza płynności finansowej
Przykładowa prognoza płynności finansowej

Jak możemy Ci pomóc?

Plona Consulting to spółka, która dzięki doradztwu i analizom finansowym, pomaga małym i średnim firmom rosnąć szybko i bezpiecznie.

Zobacz case study – jak poprzez doradztwo pomogliśmy firmie, które odczuwała problemy z płynnością finansową.

Jeżeli nie jesteś pewny, czy w Twojej firmie występuje ryzyko problemów z płynnością finansową lub masz dowolne pytanie na temat płynności, prognoz lub analiz dla Twojej firmy, skorzystaj z poniższego przycisku i umów się na rozmowę z naszym ekspertem.

Zamów bezpłatną konsultację z naszym ekspertem, podczas której sprawdzimy, czy możemy pomóc Twojej firmie z płynnością finansową.

Chcę porozmawiać z ekspertem