CFO na godziny – czy warto korzystać z jego usług?

CFO na godziny

Dyrektor Finansowy (CFO – ang. chief financial officer) odpowiada za zarządzanie finansami, ale też za planowanie i ewidencję przepływów pieniężnych oraz sprawozdawczość. Jak jego wiedza i doświadczenie mogą pomóc w rozwoju Twojej firmy? Czy powinieneś skorzystać z usług CFO na godziny?

CFO na godziny

CFO na godziny to rozwiązanie dla rozwijających się przedsiębiorstw, które czują coraz większą potrzebę skutecznego zarządzania finansami, ale nie mogą pozwolić sobie na zatrudnienie dyrektora finansowego na pełen etat. Małe i średnie firmy coraz częściej zauważają, że odpowiednie poukładanie finansów jest istotnym czynnikiem, który sprawia, że firma może rosnąć szybko i bezpiecznie.

Niższe koszty oraz możliwość korzystania z usługi zewnętrznego CFO w rozliczeniu godzinowym sprawiają, że staje się coraz bardziej popularna.

Jak CFO odciąża Właściciela firmy?

Kwestiami finansowymi (płynnością, wysokością marży, procesami finansowymi) w małych firmach najczęściej zajmuje się właściciel. Wraz ze wzrostem liczby klientów i rozwojem przedsiębiorstwa, lista obowiązków Właściciela staje się jednak niezwykle długa. W tym momencie niezbędne zaczyna być delegowanie odpowiedzialności nad kolejnymi obszarami firmy.

Tu z pomocą przychodzi dyrektor finansowy. Jest on odpowiedzialny za kwestię finansów firmy i ma za zadanie pomóc uniknąć niebezpiecznych błędów, które zagrażają stabilności firmy.

Przedsiębiorstwa na początkowym etapie rozwoju często nie mają jednak środków, aby zatrudnić wewnętrznego dyrektora finansowego. Wiąże się to zazwyczaj z kosztami rzędu 150 – 200 tyś. PLN rocznie.

Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się zaangażowanie Zewnętrznego Dyrektora Finansowego, nazywanego czasami CFO na godziny.

Często już nawet niewielki wkład CFO na godziny pomaga pokonać wiele trudności napotykanych przez przedsiębiorstwo, jednocześnie przynosząc kilkukrotny zwrot z inwestycji w tę usługę.

Zadania CFO na godziny

Zadaniem CFO na godziny jest rozwój obszaru finansów w Twojej firmie. Jego konkretne zadania zależą zawsze od obecnej sytuacji Twojej firmy i jej celów.

Zewnętrzny CFO może być odpowiedzialny za:

 • planowanie wydatkowania w sposób, który zapewnia Właścicielowi pewne i przewidywalne zyski,
 • zaprojektowanie lub dostosowanie finansowego planu działań Twojej firmy w celu postawienia realistycznych celów – na przykład dla działu handlowego,
 • znalezienie kluczowych błędów finansowych i ich poprawę,
 • rozwój i usprawnianie procesów finansowych,
 • zapewnianie Właścicielom firmy pełnego wglądu w finanse firmy (marżowość, strukturę kosztów, prognozy płynności),
 • nadzór finansowy zapewniający bezpieczeństwo od oszustw i błędów,
 • zapewnienie wglądu w procesy i podnoszenie ich wydajności,

Czy warto korzystać z usług CFO na godziny?

Nawiązanie współpracy z CFO na godziny może przynieść Twojej firmie wiele dobrego. Chyba każdy przedsiębiorca chciałby, aby jego firma osiągała coraz wyższą marżę i bezpiecznie rosła. Właśnie nad tym pracuje w Twojej firmie CFO.

Korzyści, które możesz uzyskać dzięki współpracy z zewnętrzny CFO to między innymi:

 • obniżenie kosztów stałych oraz zmiennych,
 • poprawa i kontrola płynności finansowej,
 • wzrost marży, a co za tym idzie wyników finansowych,
 • określenie celów handlowych oraz KPI,
 • uzyskanie pełnego wglądu w rzeczywiste wyniki firmy (a nie księgowe!),
 • zidentyfikowanie i rozwiązanie kluczowych problemów finansowych Twojej firmy.

Mówi się, że finanse są tlenem biznesu. CFO na godziny dba o to, aby Twojej firmie nigdy go nie brakowało. Osiąga to między innymi, dzięki prognozowaniu płynności finansowej i informowaniu Cię o ryzyku jej utraty.

Pełny wgląd w finanse

Raporty finansowe, przygotowywane przez CFO na godziny, mają na celu dać Ci głębokie spojrzenie w finanse firmy. Analizy finansowe, które przygotowuje dla Ciebie CFO pokazują Ci jak wygląda rzeczywista kondycja Twojej firmy, na jakim poziomie są kluczowe wskaźniki finansowe i jakie kroki możesz podjąć, aby minimalizować ryzyko.

CFO na godziny - przykładowa analiza

 

Wnioski i rekomendacje przekazywane wraz z raportami pomagają Właścicielom firm w podejmowaniu decyzji na podstawie twardych danych.

Chcesz zobaczyć jak wyglądają realne raporty przygotowywane przez CFO na godziny? Pobierz przykładowy raport, klikając w przycisk poniżej.

Chcę pobrać raport

Zarządzanie i prognozowanie finansów

Zewnętrzny dyrektor finansowy pomaga w opracowaniu metod kontroli wewnętrznej, zapewniając regularne i przejrzyste raporty finansowe, a także doradzając w zakresie rozwiązań pozwalających poprawić płynność finansową Twojej firmy. Szczególnie duże korzyści z takiego podejścia odczuwają firmy, które szybko rosną.

CFO regularnie dokonuje oceny przepływów pieniężnych. Dzięki temu identyfikuje obszary problemowe, a także proponuje i wdraża rozwiązania mające na celu poprawę płynności finansowej Twojej firmy.

Oszczędzaj czas i pieniądze

Twój czas jest dźwignią dla rozwoju firmy – ważne jest zatem, abyś delegował zadania. Stabilny, długofalowy rozwój firmy, nienarażający jego płynności finansowej wymaga jasno określonego modelu biznesowego. Właściciele małych i średnich firm często są na tyle zaangażowani w działalność operacyjną, że zwyczajnie nie mają czas na wypełnianie skomplikowanych tabelek i kontrolowanie finansów. Tę kwestię możesz powierzyć CFO na godziny, który zdecydowanie odciąży Twój czas.

Zewnętrzny CFO oznacza również kilkukrotnie niższe koszty niż w przypadku zatrudnienia dyrektora finansowego na pełny etat. Jednocześnie uzyskujesz w ten sposób dostęp do tej samej fachowej wiedzy i dużego doświadczenia wynikającego z realizowania zadań w wielu różnych przedsiębiorstwach. Do jednego z kluczowych zadań CFO na godziny należy obniżanie kosztów operacyjnych firmy. Dzięki temu, inwestycja w tę usługę często po prostu zwraca się Twojej firmie.

CFO na godziny jako ratunek w sytuacji kryzysowej

Na zaangażowanie zewnętrznego CFO decydują się również firmy, które napotykają problemy finansowe, zagrażające ich stabilności, rozwojowi, a nawet istnieniu. Doświadczony dyrektor finansowy z rozległą ekspercką wiedzą jest w stanie łatwiej rozpoznać problemy i wdrożyć rozwiązania mające przywrócić stabilność firmy. Rozważ zaangażowanie zewnętrznego CFO, jeżeli zauważasz takie problemy jak:

 • niskie przepływy pieniężne i mała rentowność przedsiębiorstwa,
 • wysokie koszty stałe działalności,
 • duża rotacja klientów,
 • wysokie obciążenia spowodowane długiem i spłatami kredytów oraz innych stałych zobowiązań.

Podsumowanie

Wsparcie zewnętrznego dyrektora finansowego może wspomagać rozwój Twojej firmy w wielu różnych aspektach. Taka usługa pozwala małym i średnim firmom uniknąć błędów wpływających na tempo rozwoju i zoptymalizować pracę Twoich podwładnych.

Jeżeli zastanawiasz się czy CFO na godziny może wesprzeć Twoją firmę, możesz zamówić bezpłatną konsultację z naszym ekspertem za pomocą poniższego przycisku.

>> Zamawiam bezpłatną konsultację