20 grudnia 2023
Jak dobrze wejść w 2024? Poznaj 5 kluczowych spotkań
Jak dobrze wejść w nadchodzący nowy rok? Poznaj 5 spotkań, które każdy Przedsiębiorca powinien umówić w swojej firmie!
Jak dobrze wejść w 2024? Poznaj 5 kluczowych spotkań
Tematem dzisiejszego odcinka podcastu jest 5 spotkań, które pozwolą Ci dobrze wejść w nowy rok.
Poniższy artykuł został napisany na podstawie 52. odcinka podcastu Finanse w Twojej Firmie. Przesłuchaj całości korzystając z linków poniżej:
Aby posłuchać nagrania w całości, skorzystaj z jednego z poniższych linków:
Posłuchaj w Spotify | Posłuchaj w Apple Podcasts | Posłuchaj w Google Podcasts
Boże narodzenie i nowy rok za pasem…
Za kilka dni od premiery tego odcinka czekają nas Święta Bożego Narodzenia. I dlatego właśnie pomyśleliśmy, że dobrym pomysłem będzie porozmawianie trochę o samej końcówce roku. Wiele osób ma problem z wykorzystaniem okresu między Świętami a Nowym Rokiem. Bo chociażby Klienci partnerzy, i kontrahenci są trudno dostępni i w zasadzie nic dziwnego. Ten okres często jest nazywany mianem martwego. Ale myślę sobie, że być może właśnie dlatego jest to jeden z najlepszych okresów w roku na zaplanowanie tego, jak będziesz chciał wejść w nowy rok.
I dlatego dziś opowiemy Ci o pięciu spotkaniach, które pomogą Ci dobrze wejść w nadchodzący nowy rok. Być może część z nich już odbyłeś w tej czy innej formie, być może nie. Niezależnie od tego, bardzo serdecznie zachęcamy Cię do przesłuchania odcinka i zaplanowania w kalendarzu spotkań, o których będziemy mówić.
Pierwsze spotkanie – Przemyślenie własnych celów
To paradoksalnie spotkanie z samym sobą. Zawsze, kiedy poruszamy ten temat, Przedsiębiorcy zaczynają się na nas dziwnie patrzeć. Ale tak faktycznie polecamy robić – czyli zaplanować czas w kalendarzu na spotkanie, gdzie w pełnym skupieniu, a nie w biegu między spotkaniem handlowym a rozmową z księgową, będziesz mógł skupić się na danej sprawie. I w tym przypadku, taką sprawą są Twoje potrzeby związane z prowadzeniem firmy. I to jest spotkanie, które ustawić zrobić jako pierwsze – przed wszystkimi innymi.
Czyli pierwsze spotkanie to spotkanie, którego celem jest przemyśleć sobie kwestię tego, czego Ty w sumie chcesz albo oczekujesz od firmy w nadchodzącym roku. Żeby dać sobie czas na pomyślenie trochę o tym, po co zakładałeś firmę, jaki miałeś wtedy zamysł, dlaczego chciałeś prowadzić własny biznes – i jak to się ma do Twojej sytuacji obecnie.
Żyjąc w bieżączce i natłoku spraw oraz wiecznie gasząc pożary, bardzo łatwo jest zapomnieć o swoich większych celach jeżeli chodzi o firmę. I o tym, jaką rolę ta firma ma pełnić w Twoim życiu. Dlatego właśnie być może ten tak zwany „Martwy okres” między Świętami a Nowym Rokiem może być do tego świetną okazją. Wielu Przedsiębiorców będzie miało w tym czasie wyjątkowo trochę mniej na głowach.
Drugie spotkanie – Spotkanie strategiczne z kluczowym zespołem
Drugie spotkanie, które warto zaplanować w kalendarzu, to spotkanie z Twoim kluczowym zespołem. Spotkanie dotyczące dyskusji o planach na kolejny rok. Czyli obrady okrągłego stołu dotyczące wizji, kierunków rozwoju firmy i strategii.
Takie spotkanie może znów być dobrą okazją na chwilowe wyjście z bieżączki i zastanowienie się – czy nasza strategia jest wciąż aktualna? Czy skupiamy się na tym, na czym powinniśmy? Czy może są jakieś obszary, które wymagają dużych, gruntownych zmian? W tym obszarze można przedyskutować z zespołem także Business Model Canvas – i określić, czy jest on dziś właściwy i spójny, czy może wymaga on jednak jakichś zmian.
Czyli zastanowić się, czy właściwie dziś zarządzamy obszarem kluczowych partnerów, jakie są nasze kluczowe działania, jakie są nasze kluczowe zasoby, jak dzisiaj podchodzimy do budowania relacji z Klientami i czy nasze segmenty Klientów, to na pewno te segmenty, do których powinniśmy docierać. Tego typu rozmowy z kluczowymi pracownikami bywają czasami kopalnią złota.
Druga rzecz, którą warto poruszyć podczas tego spotkania to oczywiście wyniki. Podczas tego spotkania można je podsumować – czyli zebrać zbiorczo wyniki z całego roku oraz osobno z poszczególnych miesięcy i przedyskutować co o tym sądzimy. Kiedy wyniki były lepsze, kiedy gorsze i co miało na to wpływ? A dodatkowo, warto też poruszyć kwestię celów – czyli jak dostosujemy nasze cele na kolejny rok, biorąc pod uwagę jak te wyniki wyglądały w tym roku? Warto także omówić temat firmowych celów, ambicji – i w ogóle tego, jak powinniśmy zaplanować albo zmodyfikować plany na przyszłość.
Na tego typu, bardziej strategiczne dyskusje na co dzień bardzo często brakuje czasu. A końcówka roku (albo początek nowego roku) to naturalna okazja do tego, żeby takie kwestie wrzucić na tapet. I nie tylko po to, żeby postawić Twój zespół przed stanem dokonanym – że tak będą wyglądały cele na kolejny rok, ale też żeby zaangażować go w tworzenie tych celów. Zobaczyć jak podchodzą do niektórych kwestii i wyrównać to, w jaki sposób myślimy o przyszłości firmy.
Bardzo często, z naszego doświadczenia, prezesi firm mają tendencję do budowania sobie w głowie wielkich wizji tego, jak będzie wyglądać przyszłość, rozmyślania o tym przez 2 miesiące w samotności, a potem wyskakiwania do zespołu i informowania go o tym, jak firma ma wyglądać. A z drugiej strony – wychodzimy z założenia, że nie po to zatrudniasz inteligentnych ludzi, żeby mówić im co mają robić. Bo ich perspektywa też może okazać się dla Ciebie bardzo cenna.
Więc drugie spotkanie – spotkanie o wynikach i planach na kolejny rok – gdzie sprawdzamy jak wyglądały wyniki, czy strategia jest dalej aktualna oraz omawiamy co planujemy na kolejny rok. –
Spotkanie trzecie – Spotkanie finansowe.
W zależności od firmy – albo będzie to spotkanie z Twoim Dyrektorem Finansowym, albo z konsultantem od finansów, czyli na przykład Zewnętrznym Dyrektorem Finansowym, albo z inną osobą, która zajmuje się u Ciebie finansami – na przykład finance managerem. Jeśli nie masz na pokładzie nikogo od finansów, to znów może to być spotkanie samemu ze sobą.
Podczas tego spotkania tematem będą oczywiście finanse. Jego najbardziej oczywistą częścią będzie omówienie wyników finansowych – ale zakładamy, że to dzieje się u Ciebie cyklicznie. Natomiast częścią tego spotkania, która wielu Przedsiębiorcom potrafi umknąć jest planowanie.
Spójrz – na poprzednim spotkaniu, czyli spotkaniu z zespołem, rozmawiałeś o celach i ambicjach firmy. A więc teraz jest czas, żeby przełożyć te cele i ambicje na liczby. Więc – w pierwszej części tego spotkania możecie porozmawiać o wynikach rocznych, a następnie przejść do tego, że opowiesz osobie odpowiedzialnej za finanse o tych celach i ambicjach. I zapytasz go – albo zadasz sobie pytanie – jakie liczby muszą zostać zrealizowane, żeby móc te cele i ambicje spełnić. Ile projektów musimy sprzedawać, żeby móc te ambicje zrealizować? I w tym momencie płynnie przechodzimy do rozmowy o budżecie – czyli jak powinien wyglądać nasz budżet na najbliższy rok – albo w zależności od biznesu na najbliższe parę miesięcy. Jak wysokie koszty obecnie ponosimy, a jakie możemy obecnie ponosić, ile więcej budżetu możemy przełożyć na marketing, czy możemy rekrutować? Czyli jeszcze bardziej praktyczne osadzenie tych naszych planów w liczbach i rozmowa o tym, co w ogóle jest możliwe.
Spotkanie czwarte – Spotkanie z doradcą podatkowym
I przechodzimy do spotkania czwartego – czyli spotkania z doradcą podatkowym. Każdemu Przedsiębiorcy, którego firma osiąga ten minimum milion złotych rocznego przychodu, rekomendujemy bez wyjątku, żeby chociaż ten jeden raz do roku spotkać się na dłuższe spotkanie z doradcą podatkowym. Chociaż mówiąc wprost – raz do roku to mało, szczególnie dla tych nieco większych biznesów.
Bo praktycznie każda większa firma płaci masę różnego rodzaju podatków. I dlatego właśnie dostęp do specjalistycznej wiedzy, kogoś, kto rozmawia o podatkach z dziesiątkami innych firm, bywa niezastąpiony. I teraz – o czym można podczas takiego spotkania rozmawiać? Nikogo pewnie nie zaskoczymy mówiąc, że o podatkach. Ale jeżeli chodzi o konkrety:
Pierwsza kwestia to zmiany podatkowe – czyli czy były może jakieś zmiany w przepisach, albo są planowane takie zmiany, które znacząco wpłyną na Twój biznes. Takie rzeczy warto wiedzieć zawczasu, żeby móc się na nie przygotować, ale nieraz zdarza się, że Przedsiębiorcy dowiadują się o tego typu zmianach w przepisach już po fakcie. I z mojej perspektywy omówienie takich zmian z profesjonalistą to kwestia, która jest niezbędna, żeby jak w tytule dobrze wejść w nowy rok.
Druga kwestia to oczywiście rozmowa o płaconych przez firmę podatkach – żeby zastanowić się, czy ich wysokość jest taka, jak być powinna w graniach prawa. W skrócie – czy przed naszą firmą stoją jakieś nowe możliwości. To byłaby na pewno dobra informacja na nowy rok i fajny spóźniony prezent Świąteczny.
Spotkanie piąte – Spotkanie z księgowością
I piąte – ostatnie spotkanie, które pozwoli dobrze wejść w nowy rok to spotkanie z księgowością. Niezależnie od tego, czy masz księgowość wewnątrz czy na zewnątrz – spotkanie z księgowością warto odbyć. Kwestia, którą warto podczas tego spotkania omówić to przede wszystkim plan kont. Zweryfikować, czy jest on aktualny, czy może wymaga zmiany w związku ze zmianami procesów i warunków biznesowych. Żeby ten plan kont faktycznie służył Tobie i Twoim analizom, a nie był zostawiony sam sobie.
A oprócz tego, warto też poruszyć – tak odchodząc od finansów – kwestię Waszej współpracy. Szczególnie, jeżeli współpracujesz z biurem rachunkowym. Czyli zderzyć myśli odnośnie tego, jak układa się współpraca Twojej firmy z biurem, z czego obie strony są zadowolone, a co mogłoby wyglądać lepiej.
Być może okaże się, że księgowość ma dla Ciebie jakieś nowe możliwości – na przykład wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów. Być może jakiś nowy system – albo inne tego typu zmiany, które byłyby dla Ciebie na plus.
Podsumowanie
I to byłoby 5 spotkań, które pozwolą CI dobrze wejść w nowy rok. Dla podsumowania
- Spotkanie z samym sobą, gdzie zastanowisz się czego właściwie chcesz i oczekujesz od firmy, po co Ci ona jest i jakie Twoje cele ma pomóc CI spełnić w 2024 roku.
- Spotkanie z Twoim kluczowym zespołem, gdzie krótko podsumowujecie rok, a następnie rozmawiacie o planach, celach i ambicjach firmy na kolejny rok oraz weryfikujecie strategię.
- Spotkanie finansowe – prowadzone z Twoją osobą od finansów lub sam ze sobą, żeby osadzić swoje plany, cele i ambicje firmy w liczbach i budżecie.
- Spotkanie z doradcą podatkowym, podczas którego omówicie zmiany podatkowe – te które weszły już w życie i te planowane, które mogą mieć wpływ na Twój biznes – oraz przedyskutujcie nowe możliwości.
- Spotkanie z księgowością, gdzie omówicie plan kont i podczas którego będzie też przestrzeń na rozmowę o dotychczasowej współpracy.
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!
Bardzo dziękujemy za wysłuchanie tego odcinka do samego końca. Jeżeli słuchasz go w okolicach premiery, to oczywiście życzę wesołych, zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i tego, żeby naładowały Cię one pozytywną energią na cały 2023 rok. A finansowo, chyba już tradycyjnie – życzę pewnych i przewidywalnych zysków.
Jak wyglądają Twoje plany na kolejny rok?
Jeżeli jednym z Twoich celów na 2024 jest uporządkowanie firmowych finansów, to możesz wziąć pod uwagę kwestię skorzystania ze wsparcia Zewnętrznego Dyrektora Finansowego. Taki ekspert finansowy przeprowadzi dla Ciebie wstępną analizę finansów Twojej firmy, określi co warto byłoby zmienić, abyś mógł skuteczniej zarządzać finansami i pomoże Ci w wypracowaniu odpowiednich rozwiązań, które pomogą Ci lepiej kontrolować płynność i rentowność Twojego biznesu w kolejnym roku.
Jeśli chcesz sprawdzić, jak taka usługa mogłaby wyglądać w Twojej firmie, możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji, podczas której lepiej poznamy Twój biznes i opowiemy więcej o usłudze i jej efektach.
Zacznij zarządzać firmowymi finansami
Chciałbyś szybciej analizować finanse Twojej firmy i wyciągać z nich więcej informacji? Zamów bezpłatną, 45 minutową konsultację i sprawdź, o ile prostszy może stać się Twój biznes dzięki profesjonalnym analizom finansowym!