30 sierpnia 2023
Wynik Finansowy – Jak na niego patrzeć?
Przedsiębiorcy, którzy mają już w firmie wiarygodne analizy i narzędzia finansowe często zastanawiają się nad tym, prawidłowo interpretować wynik finansowy. Dowiedz się dlaczego ważne jest, abyś patrzył na pełny obraz wyniku finansowego, nie sugerując się jedynie takimi wartościami jak marża i sprzedaż. Poniższy artykuł dotyczący wyniku finansowego został spisany na podstawie 43. odcinka podcastu Finanse w Twojej Firmie.
Wynik Finansowy – Jak na niego patrzeć?
Tematem dzisiejszego odcinka podcastu jest wynik finansowy.
Poniższy artykuł został napisany na podstawie 43. odcinka podcastu Finanse w Twojej Firmie. Przesłuchaj całości korzystając z linków poniżej:
Aby posłuchać nagrania w całości, skorzystaj z jednego z poniższych linków:
Posłuchaj w Spotify | Posłuchaj w Apple Podcasts | Posłuchaj w Google Podcasts
Potrzebujesz pomocy w zrozumieniu obszarów finansów? zapisz się na bezpłatną konsultację.
Pełny obraz wyniku finansowego
Często przedsiębiorcy skupiają się na jednym wskaźniku – wyniku finansowym, który wydaje się być jedynym, który ich naprawdę interesuje. Jednakże warto zrozumieć, że sama informacja o zysku na koniec roku to tylko mała część pełnego obrazu. Wynik finansowy informuje nas tylko o ostatnim etapie procesu finansowego w firmie, nie mówiąc nic o tym, jak doszło do tego wyniku.
Kiedy firma osiąga zysk, wydaje się, że wszystko jest w porządku. Jednakże często kryje się za nim wiele niespodzianek. Może się okazać, że firma uzyskała zysk dzięki jakiejś dotacji lub innemu czynnikowi, który znacząco podwyższył wynik, ukrywając straty w rzeczywistej działalności. Dlatego tak istotne jest spojrzenie na wynik finansowy jak na proces, który można dokładnie zmierzyć.
Na powstawanie zysku warto patrzeć jak na proces.
Spójrz na zysk jak na proces i opomiaruj go. Od momentu, kiedy Twoja firma generuje przychód, do momentu, kiedy na końcu masz wynik finansowy – zysk lub stratę, dzieje się po drodze parę kroków. Kluczem 43 odcinka podcastu jest, zrozumienie tego procesu, czyli jak koszty rozkładają się na te parę kroków po drodze. To już są zdecydowanie bardziej pełne informacje. Bo właśnie takie dane w dużej mierze determinują to, co w praktyce możemy zrobić, żeby zwiększyć końcowy wynik finansowy.
Rachunek zysków i strat – różne podejścia
Jak być może wiesz, rachunek zysków i strat może powstawać w dwóch wariantach – z których jednym jest wariant kalkulacyjny. Obydwa mają części wspólne:
- Wynik ze sprzedaży
- Wynik z działalności operacyjnej
- Wynik brutto
- Wynik netto
W przypadku rachunku zysków i strat w układzie rodzajowym wynik ze sprzedaży to różnica przychodów ze sprzedaży oraz kosztów działalności operacyjnej (amortyzacja, zużycie materiałów i energii, usługi obce i inne). Warto zwrócić uwagę, że w przypadku układu rodzajowego nie możemy rozróżnić do jakiej działalności jest to przypisane, nie możemy określić wprost wyniku po kosztach bezpośrednich.
Nieco inaczej jest w układzie kalkulacyjnym. W tym układzie koszty dzielimy na 3 grupy: Koszty sprzedanych towarów i materiałów, koszty sprzedaży i koszty ogólnego zarządu. Wynik ze sprzedaży to różnica przychodów ze sprzedaży i sumy trzech grup.
Pamiętaj, że firma może prowadzić księgowość, która pozwala na przygotowanie rachunku zysków i strat. W obydwu układach i poziomach wyników powinny być te same (mowa tutaj o wyniku ze sprzedaży, wyniku z działalności operacyjnej i wyniku brutto).
Różne poziomy marż
W kontekście wyników finansowych często słyszy się o pojęciach marż różnych poziomów. To podejście pozwala na dokładniejszą analizę, gdzie firma zarabia i gdzie nie jest efektywna.
- Marża 1 to różnica między przychodami a kosztami zmiennymi.
- Marża 2 uwzględnia koszty stałe produktów i usług.
- Marża 3 to koszty stałe poszczególnych części firmy,
- Marża 4 to koszty stałe całego przedsiębiorstwa, nazywana również wynikiem ze sprzedaży.
Choć istnieje wiele podejść i rodzajów marż, warto dostosować je do poziomu skomplikowania własnej firmy. W mniejszych przedsiębiorstwach wystarczy często mniej skomplikowany układ, podczas gdy w większych firmach warto analizować wyniki na więcej poziomach.
Kontrolka na procesie generowania zysku
Prowadząc firmę nie raz słyszałeś o takim pojęciu jak EBITDA? Jest to nic innego jak wynik finansowy netto skorygowany o podatek dochodowy, odsetki zapłacone oraz amortyzacje.
Jeżeli mówimy już o EBITdzie to mamy również coś takiego jak EBIT, czyli taka ebitda bez amortyzacji, czyli wynik netto skorygowany o podatek dochodowy i odsetki.
Dzięki dzieleniu wyników na poszczególne poziomy mamy niejako kontrolkę na poszczególnych krokach tego procesu generowania zysku. Co pozwala nam zobaczyć, gdzie firma jest, a gdzie nie jest efektywna.
Wskaźnik rentowności sprzedaży – kluczowy dla przedsiębiorców
Jeśli miałbym wskazać jeden wskaźnik, który oprócz samego wyniku finansowego jest istotny dla każdego przedsiębiorcy, to byłby to wskaźnik rentowności sprzedaży (ROS). To odniesienie wyniku netto do przychodów netto i pozwala ocenić, ile zysku firma jest w stanie wygenerować z jednej złotówki przychodu. To wskaźnik, który pozwala ocenić nie tylko ilość, ale także jakość generowanego zysku.
Podsumowując, wynik finansowy to nie tylko kwestia „zarobiłem lub nie zarobiłem”, ale także „gdzie zarobiłem” i „na czym konkretnie zarobiłem”. Dlatego warto spojrzeć na niego z większą uwagą i dokładnością, aby skutecznie zarządzać finansami firmy. Warto też pamiętać, że analiza wyników na różnych poziomach może dostarczyć cennych informacji i pomóc w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji finansowych.
Wskazówka Zewnętrznego Dyrektora Finansowego…
,,Gdybym miał na tej całej drodze od przychodu do końcowego wyniku wskazać jeden wskaźnik, który oprócz samego wyniku powinien mierzyć każdy Przedsiębiorca, a mało kto go mierzy – to powiedziałbym, że jest to wskaźnik rentowności sprzedaży.”
Inaczej to ujmując mowa o wyniku netto do przychodów netto (znany jako ROS). To wskaźnik, który pozwala Ci ocenić, ile zysku jest w stanie wygenerować z jednej złotówki przychodu. Czyli jeżeli firma sprzeda za 100 złotych netto, to ile jej z tej stówy zostanie na sam koniec. Czyli żeby zysku nie mierzyć tylko ilościowo – firma zarobiła w tym miesiącu 250 tysięcy. Ale też procentowo – firmie w tym miesiącu z całej sprzedaży zostało na przykład 11%. I dzięki temu mamy kolejną kontrolkę. I ten wskaźnik powie Ci przykładowo, czy firma zarobiła mniej, bo po prostu mniej sprzedała – czy może sprzedała za podobną albo nawet wyższą wartość, ale gdzieś uciekła jej efektywność.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie finansów firmy?
Jeżeli chcesz skutecznie oddelegować zadania z obszaru firmowych finansów, możesz skorzystać ze wsparcia Zewnętrznego Dyrektora Finansowego.
To dedykowana Twojej firmie osoba, która wspiera Cię w skutecznym zarządzaniu finansami firmy – między innymi przygotowując pliki do analiz, czy modele finansowe. CFO pomoże Ci ułożyć i opisać procesy finansowe oraz wdrożyć Twojego pracownika w realizację zadań finansowych.
Jeżeli chcesz sprawdzić, czy takie wsparcie jest dla Ciebie, możesz zamówić bezpłatną konsultację online, podczas której…
- Lepiej poznamy Twój biznes,
- Rzeczowo opowiemy Ci jak możemy wesprzeć Cię w kontroli rentowności,
- Odpowiemy na Twoje pytania.
Zamów konsultację, korzystając z linku poniżej:
Zacznij zarządzać firmowymi finansami
Chciałbyś szybciej analizować finanse Twojej firmy i wyciągać z nich więcej informacji? Zamów bezpłatną, 45 minutową konsultację i sprawdź, o ile prostszy może stać się Twój biznes dzięki profesjonalnym analizom finansowym!