Doradztwo dla małych firm – czy Twoja firma potrzebuje doradcy?

Doradztwo dla małych firm

Doradztwo dla małych firm to narzędzie, z którego warto skorzystać, jeżeli zauważasz w swoim przedsiębiorstwie występowanie barier rozwoju. W jakich obszarach działalności może pomóc zewnętrzne doradztwo? Kiedy warto skorzystać z doświadczenia doradcy? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

Doradztwo dla małych firm

Każda mała firma na pewnym etapie swojego rozwoju natrafia na wyzwania, które są dla niej trudne do rozwiązania. Mogą one dotyczyć między innymi kwestii finansów, marketingu czy sprzedaży.

Jeżeli samodzielne uporanie się z daną przeszkodą jest czasochłonne, kosztowne lub zwyczajnie niemożliwe, warto skierować się do zewnętrznego doradcy, który ma doświadczenie w rozwiązywaniu tego konkretnego problemu. Doradztwo dla małych firm pozwala rozwiązywać najbardziej istotne wyzwania, przed którymi staje firma, dzięki czemu może stanowić prawdziwą dźwignię dla jej rozwoju.

Dlaczego małe firmy korzystają z doradztwa?

Problemem, który często obserwujemy w mniejszych przedsiębiorstwach, jest zbyt duże zaangażowanie właściciela w każdy aspekt jego działalności.

Może udało Ci się zaobserwować to zjawisko na swoim przykładzie, kiedy zamiast delegować obowiązki, starasz się mieć oko na wszystko. Niezliczone godziny spędzone w ten sposób mogą powodować zmęczenie fizyczne oraz psychiczne i sprawić, że jako właściciel staniesz się nieefektywny.

Taki stan rzeczy prowadzi często do zaniedbywania i odkładania na później kluczowych kwestii dotyczących rozwoju i skalowania firmy. Czas właściciela jest niezwykle cenny ,dlatego powinien być przeznaczany wyłącznie na najistotniejsze czynności. Oczywiście mogą utrudniać to ograniczenia finansowe, ale w miarę rozwoju firmy, coraz ważniejsze staje się delegowanie kolejnych funkcji oraz zadań.

Jeżeli zauważasz, że całe Twoje życie kręci się wokół biznesu, dobrym rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się profesjonalne doradztwo dla małych firm.

Czy warto korzystać z doradztwa?

Według statystyk, aż 35% polskich przedsiębiorców korzysta z usług przynajmniej jednego doradcy.

Profesjonalne doradztwo dla małych firm jest w stanie szybko rozwiązać konkretny problem, z jakim mierzy się przedsiębiorstwo. Wynika to doświadczenia konsultanta oraz wypracowanych przez lata, sprawdzonych metod pracy.

Koszty zatrudnienia zewnętrznych doradców są często niższe, niż w przypadku zatrudnienia wewnętrznych ekspertów. Dla przykładu, zatrudnienie dyrektora finansowego to dla przedsiębiorstwa zazwyczaj koszt około 200.000 PLN rocznie. Koszty zatrudnienia Zewnętrznego Dyrektora Finansowego zaczynają się natomiast już od 2000 PLN miesięcznie.

Dodatkowo, spojrzenie z zewnątrz często ułatwia dostrzeżenie problemów, które w innym przypadku pozostałyby niezidentyfikowane. Np. doradztwo marketingowe może pomóc Ci określić, że Twoja marka dziś nie pokazuje swoich najlepszych wyróżników. Aby lepiej zrozumieć, jak w praktyce konsultanci mogą identyfikować  istotne dla firmy problemy, możesz przeczytać opisane przez nas case study doradztwa dla szybko rosnącej firmy z branży IT.

Które małe firmy powinny korzystać z doradztwa?

Twój czas, jako Właściciela, jest niezwykle cenny. Można samodzielnie poszukiwać najlepszych rozwiązań w każdym obszarze funkcjonowania firmy i po godzinach pracy dokształcać się z zakresu księgowości, marketingu czy prawa, ale takie podejście stanowi najczęściej hamulec rozwoju.

Dzięki zewnętrznemu doradztwu Właściciel jest w stanie szybciej rozwiązywać bariery wzrostu, pomagając firmie ugruntować jej pozycję na rynku oraz skalować jej działalność.

Kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że Twoja firma potrzebuje doradcy:

 • zauważasz, że w Twojej firmie występuje istotny problem, ale nikt w Twoim zespole nie ma wystarczającej wiedzy, aby go rozwiązać,
 • chciałbyś, aby ktoś z zewnątrz powiedział Ci, czy Twój biznes dobrze funkcjonuje i jak można usprawnić jego działanie,
 • wiesz jak rozwiązać dany problem, ale nie masz do tego wystarczających zasobów (np. czasu),
 • chciałbyś rozwijać dany obszar Twojej firmy, ale nie wiesz jak to zrobić,
 • masz w biznesie konkretne pytania, na które wciąż bezskutecznie szukasz odpowiedzi.

W jakich obszarach może pomóc Ci doradca?

Korzystanie z doradztwa dla małych firm może dotyczyć wielu obszarów działalności, służąc Ci pomocą w przezwyciężeniu barier rozwoju przedsiębiorstwa. Doradcy oferują usługi pod kątem między innymi:

Finansów, gdzie analizy podpowiedzą:

 • gdzie „uciekają” pieniądze Twojej firmy,
 • jak długo utrzymasz płynność finansową przy obecnych kosztach i poziomie sprzedaży,
 • co zrobić, by na stałe obniżyć koszty,
 • jak wyceniać realizowane projekty w odniesieniu do kosztów, aby utrzymać wysoką marżę.

Więcej o doradztwie finansowym dla firm przeczytasz tutaj.

Księgowości, gdzie doradca pomoże Ci:

 • wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania oraz dogodny program księgowy,
 • upewnić się, że odprowadzasz podatki zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i w odpowiedniej wysokości.

Marketingu, gdzie konsultant wesprze Cię w:

 • rozpoznaniu Twoich przewag nad obecną na rynku konkurencją,
 • lepszym określeniu oraz poznaniu Twojej grupy docelowej i jej potrzeb,
 • tworzeniu odpowiednich treści marketingowych i kreowaniu wizerunku oraz języka komunikacji,
 • zwiększaniu skuteczności pozyskiwania klientów.

Sprzedaży, gdzie z pomocą konusltanta:

 • zbudujesz strategię sprzedaży,
 • zwiększysz efektywność swojego działu sprzedaży,
 • dobierzesz system CRM (Customer Relationship Management – Zarządzanie Kontaktami z Klientem) do potrzeb przedsiębiorstwa.

Prawa, gdzie doradca pomoże Ci:

 • upewnić się, że Twoja firma funkcjonuje w jego granicach,
 • zwiększyć skuteczność dochodzenia roszczeń i wierzytelności.

Doradztwo finansowe

Z naszej perspektywy, szczególnie istotnym obszarem, w którym warto skorzystać ze wsparcia doświadczonych ekspertów, jest doradztwo finansowe. Aż 82% małych firm upada przez problemy związane z płynnością finansową. Gotówka jest w końcu prawdziwą krwią każdego biznesu – kiedy przestaje płynąć, cała firma przestaje funkcjonować.

Doradztwo finansowe dla firm lub usługa Zewnętrznego Dyrektora Finansowego, pomaga zabezpieczyć firmę przed ryzykiem związanym z utratą płynności finansowej.

W Plona Consulting realizowaliśmy 173+ projekty doradcze w prawie 40 branżach, dzięki czemu znamy najlepsze praktyki stosowane w polskich przedsiębiorstwach i mamy wiedzę dotyczącą wszystkich aspektów działalności przedsiębiorstwa. To właśnie sprawia, że skutecznie usprawniamy działanie małych i średnich firm.

Zastanawiasz się czy Twojej firmie opłaca się skorzystać z doradztwa? Omów jej wyzwania podczas bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą.

Zamawiam bezpłatną konsultację

Czy Twoja firma potrzebuje doradcy finansowego?

Decyzja o podjęciu współpracy z zewnętrznym doradcą nie jest łatwa. Zwłaszcza, jeżeli nigdy nie korzystałeś z podobnych usług.

Jeżeli zastanawiasz się, czy to dobry moment dla Twojej firmy na skorzystanie z doradztwa, zachęcamy do skorzystania z naszej bezpłatnej konsultacji. Podczas rozmowy zweryfikujesz na własną rękę, czy faktycznie potrzebujesz doradztwa. Otrzymasz także porady, które będziesz mógł wykorzystać nawet, jeżeli nie zdecydujesz się na współpracę z naszą firmą.

>> Zamawiam bezpłatną konsultację