10 maja 2022
Brak płynności finansowej w firmie – co możesz z tym zrobić?
Jak powszechny jest brak płynności finansowej? Jak zapobiegać tego typu problemom? Jakie wskaźniki warto mierzyć w obszarze płynności? O tym wszystkim dowiesz się z 9. odcinka podcastu Finanse w Twojej Firmie!
Brak płynności finansowej w firmie
„Brak płynności finansowej w firmie” – poniższy artykuł został napisany na podstawie dziewiątego odcinka podcastu Finanse w Twojej Firmie.
Aby posłuchać nagrania w całości, skorzystaj z jednego z poniższych linków:
Posłuchaj w Spotify | Posłuchaj w Apple Podcasts | Posłuchaj w Google Podcasts
Brak płynności finansowej! Co z tym zrobić?
Problemy z płynnością finansową są niezwykle powszechne w polskich MŚP.
Statystyki mówią, że 82% firm upada przez niewłaściwe zarządzanie finansami i problemy z płynnością. Ponad połowa MŚP spotyka się ze spóźnionymi płatnościami od swoich klientów, a aż 34% z nich miało natomiast przez nie problem z uregulowaniem własnych zobowiązań na czas. Co więcej – ponad 70% Właścicieli małych firm chociaż raz nie mogło spać, bo martwiło się o płynność finansową. W tej całej sytuacji, nie pomagają także bardzo zmienne ostatnio warunki rynkowe.
Podobne wnioski o braku płynności finansowej w firmach wysnuwamy analizując naszych klientów w Plona Consulting. Brak płynności lub problemy z płynnością to jedne z najczęściej pojawiających się tematów naszych bezpłatnych konsultacji.
Jeżeli więc znajdujesz się w 70% Przedsiębiorców, którzy nie mogli spać przez płynność – mamy nadzieję, że ten materiał pomoże Ci odzyskać zdrowy sen. Jeżeli natomiast należysz do 30% osób, którym płynność nie spędza snu z powiek, to liczymy na to, że w tej właśnie części zostaniesz.
Podejście do braku płynności
Już na samym początku warto powiedzieć wprost – płynność finansowa to tlen dla każdej firmy. To właśnie one zasilają wzrost. Praktyka pokazuje, że większość firm, które osiągają ponadprzeciętne wzrosty, ma dobrze poukładaną politykę płynności. Dobrą, czyli taką, która zapewnia szybki dopływ gotówki i możliwości finansowania wzrostu. Nie wliczamy w to oczywiście podmiotów mających dostęp do zewnętrznego finansowania.
Brak płynności finansowej w firmie prawie zawsze jest konsekwencją zasad, według których prowadzimy nasz biznes. Tego na co sobie pozwalamy – w odniesieniu do naszych klientów oraz dostawców. Dlatego ważne jest, aby nieustannie starać się nad tym pracować i poprawiać przepływ pieniądza w firmie.
Kluczowy wskaźnik w obszarze płynności finansowej
Jest wiele wskaźników, które pokazują różne poziomy płynności finansowej oraz tego, w jaki sposób wygląda u Ciebie przepływ gotówki. Natomiast z naszej perspektywy istnieje jeden kluczowy wskaźnik, który warto monitorować. Jest nim Cykl Konwersji Gotówki.
Cykl konwersji gotówki pokazuje w jakim czasie wydawana przez nas złotówka wraca do firmy i do naszej kieszeni. To czas, który mija od momentu zakupu materiałów, do momentu, kiedy klient zapłaci nam za gotowy produkt. Ile jest to czasu w Twojej firmie?
Interpretacja cyklu konwersji gotówki
Zasada jest bardzo prosta – im dłuższy cykl gotówki tym gorzej. Im krótszy jest cykl konwersji gotówki tym lepiej. W niektórych przypadkach może dojść nawet od powstania tzw. ujemnego cyklu konwersji gotówki, czyli momentu, w którym pieniądze za produkt trafiają do nas, zanim my zapłacimy jeszcze za towar.
Co wpływa na cykl konwersji gotówki?
Na cykl konwersji gotówki składają się między innymi:
- Cykl sprzedaży
- Cykl wytwarzania, produkcji i magazynowania,
- Cykl dostaw,
- Cykl fakturowania i zapłaty.
Brak płynności w firmie – co w zasadzie możesz z tym zrobić?
Jeżeli w Twojej firmie często występują problemy z płynnością, poniżej rozpisaliśmy 9 rad, które mogą skłonić Cię do wprowadzenia zmian, które pomogą Ci się z nimi uporać. Oczywiście ich rozwinięcia znajdziesz w dostępnym na górze tego artykułu odcinku podcastu Finanse w Twojej Firmie.
- Przestań mówić, że „u nas w branży tak to wygląda.
- Poproś o codzienne raporty stanu konta z krótkim objaśnieniem odnośnie tego, co zmieniło się przez ostatnie 24 godziny.
- Raz w tygodniu zestaw ze sobą stan konta, należności i zobowiązania.
- Poproś Twoich kontrahentów o wcześniejszą zapłatę.
- Przypilnuj, aby możliwie jak najszybciej wystawiać fakturę.
- Doceniaj klientów, którzy płacą szybciej – poprzez dodatkową wartość w dostarczanych produktach lub usługach.
- Kilka dni przed terminem komunikuj, że termin już się zbliża. Każdemu może się zdarzyć, aby zapomnieć o Twojej fakturze.
- Jeżeli wyznaczasz faktury cyklicznie – zastanów się, czy możesz wdrożyć płatności automatyczne.
- Porozmawiaj z Twoimi klientami odnośnie tego, z czego wynikają spóźnione płatności.
Dodatkowo, gorąco zachęcamy do cyklicznego zadawania sobie i odpowiednim członkom Twojego zespołu pewnego zestawu pytań, który u naszych klientów już nieraz pomógł skrócić cykl konwersji gotówki. Do tych pytań należą:
- Co możemy zrobić, aby skrócić cykl sprzedaży? – Porozmawiaj o tym z działem handlowym
- Jakie mamy sposoby na skrócenie cyklów wytwarzania, produkcji i magazynowania? – Porozmawiaj o tym z osobami odpowiedzialnymi za produkcję, dyrektorem operacyjnym lub dyrektorem produkcji.
- W jaki sposób możemy skrócić czas dostawy? – Porozmawiaj o tym z osobami odpowiedzialnymi za logistykę
- W jaki sposób skrócić czas fakturowania i zapłaty? – Porozmawiaj o tym z działem księgowości i osobami odpowiedzialnymi za fakturowanie i windykację.
Podsumowanie
Płynność finansowa to tlen Twojej firmy. A jeżeli jest to tlen, to warto zadbać o dostęp do niego. Ponieważ brak płynności w firmie szybko prowadzi do problemów. Jeżeli spośród całych finansów firmy mielibyśmy wskazać jedną rzecz, którą warto mierzyć i często kontrolować, to jest to właśnie płynność finansowa.
Jeżeli szukasz wsparcia w monitorowaniu i prognozowaniu płynności finansowej, chętnie z Tobą o tym porozmawiamy.
Plona Consulting pomaga Przedsiębiorcom w zarządzaniu finansami ich firm na podstawie twardych danych. Dzięki nam wiesz wszystko co powinieneś wiedzieć o marżowości, rentowności, płynności i wynikach finansowych Twojego biznesu.
Jeżeli chcesz sprawdzić, jak moglibyśmy pomóc Ci zwiększyć rentowność i bezpieczeństwo Twojej firmy, możesz zamówić bezpłatną konsultację, korzystając z poniższego przycisku.
Zamawiam bezpłatną konsultację
Zacznij zarządzać firmowymi finansami
Chciałbyś szybciej analizować finanse Twojej firmy i wyciągać z nich więcej informacji? Zamów bezpłatną, 45 minutową konsultację i sprawdź, o ile prostszy może stać się Twój biznes dzięki profesjonalnym analizom finansowym!