18 lipca 2023
Sprawozdanie finansowe – co powinien wiedzieć o nim każdy Przedsiębiorca?
Wielu Przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy jak potężnym narzędziem może być sprawozdanie finansowe. Nie tylko do oceny finansów swojej firmy, ale również do analizy konkurencji. Przesłuchaj odcinek podcastu i dowiedz się, co powinieneś wiedzieć o sprawozdaniu finansowym i bilansie jako Przedsiębiorca.
Sprawozdanie finansowe – co powinien wiedzieć o nim każdy Przedsiębiorca?
Tematem poniższego odcinka podcastu jest sprawozdanie finansowe.
Poniższy artykuł został napisany na podstawie 40. odcinka podcastu Finanse w Twojej Firmie. Przesłuchaj całości korzystając z linków poniżej:
Aby posłuchać nagrania w całości, skorzystaj z jednego z poniższych linków:
Posłuchaj w Spotify | Posłuchaj w Apple Podcasts | Posłuchaj w Google Podcasts
Jak zapanować nad finansami firmy?
Chcesz uporządkować finanse w swojej firmie i zarządzać nimi na podstawie twardych danych? Podczas naszych bezpłatnych konsultacji dostarczamy Przedsiębiorcom dane, dzięki którym wiedzą oni wszystko co powinni wiedzieć o rentowności, marżowości, płynności i wyników finansowych swojego biznesu.
Czytaj więcej: 10 objawów chaosu w finansach Twojej firmy.
Znaczna część Przedsiębiorców traktuje sprawozdanie finansowe, jako coś co dostają raz na rok od księgowości, bo tego wymagają przepisy i nic więcej. Nie zagłębiają się oni w szczegółową analizę, jedynie niektórzy z nich rzucą okiem na wynik finansowy na dole i uznają, że na najbliższy rok już wystarczy tych analiz finansowych.
Perspektywa CFO jest zupełnie odmienna. Traktują sprawozdanie jako źródło podstawowej informacji finansowej dotyczącej tego, gdzie jest spółka. Czyli jak widać, na tej linii często istnieje potężne niezrozumienie. Co zatem wiedzą o sprawozdaniu finansiści, a czego nie wiedzą Przedsiębiorcy, że ta luka w postrzeganiu sprawozdania jest aż tak duża?
Z czego składa się sprawozdanie finansowe?
Podstawowa wiedza, którą powinien mieć każdy Przedsiębiorca dotyczy tego, że sprawozdanie finansowe składa się z kilku elementów – przede wszystkim z rachunku zysków i strat, bilansu i rachunku przepływów pieniężnych.
Rachunek zysków i strat
Rachunek zysków i strat informuje nas o tym, na ile firma w danym okresie była rentowna. Najczęściej spotykany układ rachunku zysków i strat to ten rodzajowy, w który wyszczególnione są koszty według rodzaju: wynagrodzenia, zużycie materiałów usługi obce czy wartość sprzedanych towarów i usług.
Znacznie rzadziej spotykany jest układ kalkulacyjny, który pokazuje nam już poziom marży, którą generujemy. Warto podkreślić, że może to być też spowodowane chęcią pokazywania informacji do opinii publicznej – jak wiadomo wyniki firm można sprawdzić i są ogólnodostępne kiedy odpowiednie organy przestrzegają prawa i składają sprawozdania finansowe. Wielokrotnie mówię o zarządczym rachunku wyników i jest to swego rodzaju bardziej szczegółowa i analityczna wersja rachunku zysków i strat w wersji kalkulacyjnej.
Bilans
To element na którym chciałbym się trochę mocniej pochylić. Bo zauważam, że jest on tak rzadko wykorzystywany przez Przedsiębiorców, że nieustannie mnie to zadziwia. O ile do rachunku zysków i strat zagląda jeszcze sporo osób – choćby po to, żeby zobaczyć czy księgowo jest zysk, to tak z bilansu korzysta mało kto.
Bilans pokazuje gdzie dzisiaj są pieniądze firmy, skoro nie ma ich na koncie. Prowadziliśmy przez ostatnie kilka lat całą masę projektów, w których bilans pomagał wyjaśnić tajemnicę zagubionej gotówki.
Często dla przedsiębiorców mający mniejsze znaczenie, natomiast dla finansistów jest kluczowy
Skąd to wynika? Rachunek zysków i strat odpowiada na pytanie czy firma była rentowna, natomiast bilans odpowiada na pytanie czy firma może dalej funkcjonować.
Informacje, jakie zawarte są w bilansie mogą być przydatne dla Przedsiębiorców. Na poziomie ogólnym możesz wyczytać z niego jak wyglądają należności i zobowiązania środki pieniężne. Jaki majątek firma posiada – oczywiście ten, który nie został zamortyzowany, a to już jest jakaś informacja – np. czy firma produkcyjna ma środki trwałe czy nie.
Bilans można podzielić na 4 grupy
Jedne z nich dotyczą aktywów, drugie pasywów – czyli w dużym skrócie to co firma posiada i to czym to finansuje. W aktywach najczęściej znajdziemy właśnie środki trwałe – maszyny, urządzenia, budynki, a także wartość magazynu, należności, środki pienieżne i udzielone pożyczki. Po drugiej stronie mamy wartości tego co firma wypracowała przez lata – kapitału własnego oraz zobowiązań – zarówno tych wobec dostawców, ale także urzędów czy banków.
Mam bilans – i co dalej?
Mając bilans możesz przeprowadzić dokładniejszą analizę, którą można nazwać analizą finansową lub wskaźnikową. Możesz wyciągnąć z niego na przykład wskaźniki płynności – które pozwalają stosunkowo szybko sprawdzić jak firma wygląda jeżeli chodzi o właśnie płynność. Czyli chociażby taki wskaźnik jak wskaźnik płynności finansowej natychmiastowej to odniesienie dostępnych firmie środków pieniężnych i bieżących zobowiązań. I takim prostym wskaźnikiem możemy sprawdzić jaką część swoich bieżących zobowiązań może pokryć firma natychmiast – gdyby przyszła taka potrzeba.
Z kolei w firmach, które pracują bardziej majątkiem mogą sprawdzić np. ile z danego majątku generują obecnie zysku. Czy ten majątek wykorzystywany jest w sposób efektywny finansowo.
W kontekście sprawozdania finansowego często słyszę od Przedsiębiorców taki zarzut, że księgowość wysyła rachunek zysków i strat, tam są pokazane jakieś wyniki, ale ich kompletnie nie widać na koncie. I jak to jest, Panie Wojtku, że taki mam wynik w księgowości, a w ogóle nie wiem gdzie jest ta kasa. I uwaga – tę informację też znajdziemy w bilansie.
Rachunek przepływów pieniężnych – czyli jak sprawdzić skąd biorą się dodatnie i ujemne przepływy finansowe
Rachunek przepływów pieniężnych mówi o tym, jak przepływały pieniądze. Która z działalności: operacyjna, inwestycyjna i finansowa przynosiła dodatnie lub ujemne przepływy. To ważne, ponieważ zestawienie rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych pozwala nam określić czy fakt, że firma w danym roku była rentowna pozwolił na wygenerowanie dodatnich przepływów finansowych – w dużym skrócie – czy zysk na papierze widać na koncie, jeżeli nie to można dokładnie zobaczyć co się stało z tymi pieniędzmi.
Sprawozdanie finansowe – czyli narzędzie potężniejsze, niż myślisz
Oprócz badania własnej firmy, z pomocą sprawozdania finansowego możesz zbadać także inną firmę. Na przykład swojego kontrahenta. Dokumenty w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością są ogólnodostępne. Możesz więc przykładowo sprawdzić, co słuchać u Twojej konkurencji. Jaką mają skale, jakie przychody, jakie koszty i jaki wynik. A potem – porównać ich sprawozdanie ze swoim i sprawdzić czym się różnią. Wnioski z takich ćwiczeń często są bardzo ciekawe.
Cykliczność
Jako Właściciel firmy możesz przygotować się do lepszej analizy finansów swojej firmy. Warto abyś wiedział na co spojrzeć, kiedy dostajesz sprawozdanie finansowe od swojej księgowości. Na jakie elementy zwrócić uwagę, żeby mieć świadomość i rozumieć co one oznaczają. Co ważne podkreślam nie musisz robić tego raz w roku, a mocno wierzę, że możesz to robić raz w miesiącu.
Przechodząc do sedna, warto abyś:
- Sprawdził wartości środków pieniężnych w kasie
- Zweryfikował rozrachunki (należności I zobowiazań z kontrahentami, urzędami i innymi)
- Zweryfikował rozrachunki z Właścicielem
- Zweryfikował wszystkie inne pozycje w bilansie, które mają w nazwie inne, pozostałe.
Porozmawiajmy!
Zależy Ci na tym, aby efektywniej zarządzać finansami swojej firmy? Chcesz wiedzieć gdzie dzisiaj są pieniądze firmy, skoro nie ma ich na koncie? Porozmawiajmy o finansach Twojej firmy! Jako Zewnętrzny Dyrektor Finansowy chętnie wesprzemy Cię w kwestii analizowania finansów w taki sposób, który pomoże Ci podnieść rentowność i zarabiać więcej.
Korzystając z poniższego przycisku możesz zamówić bezpłatną konsultację, podczas której omówimy to, jak możemy Cię wesprzeć.
Zacznij zarządzać firmowymi finansami
Chciałbyś szybciej analizować finanse Twojej firmy i wyciągać z nich więcej informacji? Zamów bezpłatną, 45 minutową konsultację i sprawdź, o ile prostszy może stać się Twój biznes dzięki profesjonalnym analizom finansowym!